Ви сте овде
Почетак > Ленкин Прстен

У жељи да подстакнемо књижевно старалаштво у области љубавне поезије, а у знак сећања на девојку Ленку Дунђерски, која је била инспирација Лази Костићу за најлепшу љубавну песму написану на српском језику „Santa Maria della salute”, Дом културе Србобран је 2006. године установио манифестацију и књижевну награду „Ленкин прстен” која се одржава сваке године у Србобрану, у новембру месецу у којем је Ленка рођена и умрла.

Манифестација „Ленкин прстен” је током свих ових година непрекидног трајања изнедрила бројне пратеће програме, а један од њих је ликовна колонија „У Ленкином прстену” која се одржава у прелепом амбијенту дворишта Дома културе од 2016. године.

Један од циљева манифестације је и подстицај песничком стваралаштву у области савременог љубавног песништва код деце и младих. Због тога се од 2021. године у оквиру манифестације „Ленкин прстен” додељује и књижевна награда „Ленкино перо” за младе песничке таленте.

А како је један од циљева манифестације подстицање културе сећања, у оквиру манифестације „Ленкин прстен”, од 2021. године, Општина Србобран, Дом културе Србобран и Матица српска заједнички организују научни скуп „Породица Дунђерски – грађанска култура српске Војводине” на тему истраживања историјског и културног наслеђа ове знамените српске породице која слови за родоначелнике грађанске културе и највеће народне добротворе у Старој Војводини.

Од самог оснивања Манифестације и књижевне награде „Ленкин прстен” тежили смо да уметност речи повежемо са визуелном уметношћу, како бисмо манифестацију учинили видљивијом на културно-туристичкој мапи Србије, па и шире, и приближили исту како стручној јавности тако исто и широким масама. Стога смо одлучили да израдимо статуу Ленки Дунђерској и ову идеју, која датира још од 2006. године, реализовали смо 2022. године кроз пројекат „Ленкин повратак у родни крај”.

С обзиром да је манифестација ушла у своје пунолетство окупљајући у Србобрану истакнуте песнике, књижевнике, глумце, ликовне ствараоце и музичке уметнике свих узраста, Дом културе је 2023. године у сарадњи са Матицом српском, истакнутим представницима Српског народног позоришта,

Центром за афирмацију културне баштине Дунђерских, чланова жирија, награђених песника, уметника, потомака породице Дунђерски и многих других, покренуо велики пројекат промоције манифестације под називом „Ленкино сазвежђе”.

А ко је заправо била Ленка Дунђерски у чију славу смо основали манифестацију и књижевну награду „Ленкин прстен”?
Ленка је инспирација за најлепшу љубавну песму испевану на српском језику, велика добротворка у култури и симбол за женско образовање у Старој Војводини. И на крају она је симбол дарежљивости, доброте и љубави као најузвишеније људске емоције.

Јелена Ленка Дунђерски
(Србобран, 1869. – Беч, 1895.)

Јелена Ленка Дунђерски је трећа, најмлађа ћерка чувеног Лазара Дунђерског, велепоседника и велетрговца, великог добротвора, хуманисте и покровитеља уметника, песника и књижевника. Рођена је 26. октобра / 8. новембра 1869. године у Србобрану. Школовала се у Будимпешти и Бечу, течно говорила француски, немачки и мађарски језик, била начитана, прелепо певала и свирала клавир. Одлазила је често на концерте, у позориште и много је путовала.

Према сећањима, била је висока и витка, смеђе или плаве косе и плавих очију, умиљата, љубазна и предусретљива, увек елегантна. Није била ни најмање горда и никада није пропуштала да сиромашне и потребите помогне широко и награди богато.

Умрла је изненада у Бечу после краће болести у својој 25. години, на Аранђеловдан 8. / 21. новембра 1895. године. Сахрањена је у породичној капели на православном гробљу у Србобрану.

Иако богата свим врлинама, Ленка Дунђерски је највише упамћена као инспирација Лази Костићу за најљубавнију песму Santa Maria della Salute, а управо захваљујући тој песми сачувано је и сећање на једну од најзнаменитијих српских породица 19. и прве половине 20. века.

Детаљнија биографија Ленке и других чланова породице Дунђерски може се прочитати на сајту ekas.rs (https://ekas.rs/znamenite-licnosti-i-porodice/dunderski/jelena-lenka-dunderski-1870-1895/)

Top